Moodne büroomööbel loob kohtumispaiga, mis innustab töötajat

15.09.2020

Moodne büroomööbel loob kohtumispaiga, mis innustab töötajat

Üks mändidega pikitud aed Tiskre elamurajoonis mahutab 260-ruutmeetrise kodu, kus on end sisse seadnud noor pere — naine, mees, kaks last ja väike koduvalvur Frank. Moodsas võtmes eramu on projekteerinud arhitekt Illimar Truverk (Architect11). Interjööri on kujundanud arhitekti loodut austades sisearhitekt Ines Haak (Ace of Space).

See kodu pakub mõnusalt üllatavaid ja huvitavaid lahendusi. Fassaadimaterjalina on kasutatud looduslikke materjale — asukohale omaselt on peamiseks välisviimistlusmaterjaliks puit. Tumedad termopuitpinnad vahelduvad suurte klaasekraanidega, mida ilmestavad roostekarva terasplaadid. Välisviimistluse idee kandub ka interjööri, kus enamik põrandapindu katab termotöödeldud puitparkett ja köögimööbli uste materjaliks on valitud happetöötlusega metall, mis jätab omanäoliselt roostes mulje.

Maja planeering on hästi läbi mõeldud. Tellijalt tuli alguses kaks kindlat suunda, mida nad ise soovisid oma kodus näha — puit ja värvid harmoonias klassikalise joonega. Kuna maja arhitektuur paneb alati mõnes mõttes interjööri plaanides suuna ette, siis tuli leida kesktee — et tellija soovid oleksid esindatud, kuid eksterjöör ja interjöör ei läheks omavahel konflikti. Sisearhitekt Ines Haak leiab, et sisearhitekti kohustus on austada arhitekti loodut ja sellesse integreerida oma ideed, mis seovad sisemise ja välimise tervikuks.

 

Kui varem olid kontorid mõeldud vaid laua taga istuvaks tööks ja koosolekute pidamiseks, siis tänapäeval on büroos palju erinevaid tsoone, mis vajavad erisugust mööblit.

Sisearhitekt Hannelore Kääramees ütleb, et loovus on konkurentsieelis nii klientide võitmisel kui ka uute töötajate leidmisel.  Foto: Andres Haabu

Moodne büroo on saanud kohtumispaigaks, kus lisaks sisulisele tööle vahetakse ideid ja kogutakse uusi teadmisi. Lähemalt räägivad moodsa kontori trendidest Lutheri Ärimaja sisustanud Laueseppe OÜ juht Aleksander Kalju ja architect11 sisearhitekt Hannelore Kääramees.

Loovus on muutunud ettevõtete oluliseks konkurentsieeliseks nii klientide võitmisel kui ka uute töötajate meelitamise ja olemasolevate innustamise mõttes. Tänane noor inimene ei leia motivatsiooni ainult töötasus, vaid väga oluline on ka töökeskkond laiemas mõttes. Noorema generatsiooni soov teha oma tööst elustiil tähendab seda, et büroode sisustus peab pakkuma palju mitmesuguseid võimalusi.

Näiteks avatud kontorist lähtuvalt on täiesti omaette suund akustiline büroomööbel, olgu selleks siis telefonitoolid, akustilise materjaliga kapid või akustilised vahesirmid. Samuti on populaarne luua avatud nõupidamise kohad, mis soodustavad spontaanseid arutelusid. Neid saab lahendada erinevalt – akustiliselt eraldatud gruppidele tugitoolidena, seinasisesed poolavatud laua- ja istumisnišid jne. Lisaks hea võimalus meeskondade töö soodustamiseks luua ühistöölaudasid, mis võivad olla nii-öelda avatud suurema töölauana, kus meeskond päeva jooksul 2–3 tunniks kohtub, et suhtlus kiiremini liiguks.

Tööruumide puhketsoonid võiksid olla mängulised ning samuti mitmekesise mööbliga: kõrgemad ja madalamad lauad, erineva kõrgusega istumiskohad. Kommunikatsioonikeskuseks on muutunud puhkeruum-köök, kus on vabam ja loominguline õhkkond. Uuringud näitavad, et koos einestavad inimesed on altimad ka koostööle.

 

Istumine on muutunud uueks suitsetamiseks

Töö- ja nõupidamislaudade puhul on muutused nähtavad. Nimelt öeldakse, et inimese tervisele on istumine nagu uus suitsetamine. Seega oleks istumise vähendamiseks hea kasutada näiteks ära elektriliselt tõstetud laudasid, mille puhul saab töötaja ise valida endale sobiva laua kõrguse nii istudes kui ka seistes. Lisaks on tähendatud, et seistes on inimesed aktiivsemad ning seistes tehtud nõupidamisel lahendatakse probleemid efektiivsemalt. Kui kontoris on olemas kohtumisruum, kus saab tõsta laua kõrgemale, vähendab juba üks koosolek päevas oluliselt inimeste istumise aega.

Laiema kasutusega büroomööbel ja ruum annavad töötajatele erinevaid võimalusi lahendada lihtsamini konkreetseid ülesandeid. Kui töötajad saavad ise valida projekti läbiviimiseks ruumi, on tõenäosus selle õnnestumiseks kindlasti suurem. Töökeskkond peaks võimaldama ka vaiksemat kohta keskendumist nõudva töö tegemiseks, et tulemus oleks kvaliteetsem ja kiirem.

 

Tehnoloogia areng on jätnud jälje ka mööblitööstusele

Viimaste aastate kiire tehnoloogia areng, traadita võrgud, nutitelefonid, -tahvlid ning infole ligipääs pilve kaudu on muutnud kontoreid ja vabastanud töökeskkonna füüsilised piirid. Järjest enam lisavad tootjad mööblisse integreeritud elektripistikuid, USB-pistikuid ja valgustust, mis muudab mööbli praktilisemaks ja muidugi ka atraktiivsemateks.

Rahvusvahelised tootjad teevad aina enam koostööd teadusasutuste ja ülikoolidega, millest saavad alguse uued ja põnevad tooted, efektiivsemad materjalid ja funktsionaalsemad disainid. Viimased aastad on büroomööbli üldmulje kergem ja helgem, kasutatakse palju valget tooni, mis loob värske meeleolu igas ruumis.

Väga hea näide erinevate tehnikate ja materjalide liitmisel ühte mööblisse on Äripäeva büroo. Projekt oli keerukas, kuid samas huvitav ning just sellesse ruumi mõeldud.

Kasutatud sai mitmeid moodsaid tehnikaid, mis on miksitud vanaga, näiteks on mitmes kohas on kasutatud vana head intarsiat, aga põnevad on valguslahendused mööbli sees.

Tegelikult sai Äripäeva projektis kasutatud sisustuslahendust, mis koosneb paljudest erinevatest materjalidest nagu metall, klaas, kivi, spoon ja täispuit.

Laueseppe tegi Äripäeva ruumidesse rätsepameetodil köögid, garderoobid, vaheseinad, riiulid, sekretäri leti, logoseina, raamatukogu riiulid ja mööbli, valamutelauad, päevatoimetuse lauad, kohvikulauad, avatud nõupidamis- ja telefoniruumide sisustuse. Lisaks väiksemaid kappe, riiuleid ning piirituskamina pinna raamatukokku.

Laueseppe peab väga oluliseks head koostööd disainerite ja arhitektidega, teeb pidevalt ühiseid projekte erinevate arhitektuuribüroodega ja on võimeline täitma väga erinevaid tellimusi. Peale erimööbli valmistatakse muide ka puidust treppe ja siseuksi.